اپیکسابان

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
اپیکسابان-قرص2.5 و 5 میلی گرمهپارین با وزن مولکولی کمضد انعقاد30 عدد

موارد مصرف

کاهش خطر سکته مغزی و آمبولی سیستمیک در فیبریلاسیون دهلیزی غیرخطی آپیکسابان برای کاهش خطر سکته مغزی و آمبولی سیستمیک در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می شود. پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو

در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند ، APIXABAN برای پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) ، که ممکن است منجر به آمبولی ریوی (PE) شود، مورد استفاده قرار می گیرد. درمان ترومبوز ورید عمیق درمان آمبولی ریوی کاهش خطر عود DVT و PE APIXABAN به دنبال درمان اولیه ، خطر ابتلا به DVT و PE مکرر را کاهش می دهد.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

دوز توصیه شده
کاهش خطر سکته مغزی و آمبولیسم سیستمیک در بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی:
مقدار توصیه شده APIXABAN در بیشتر بیماران 5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز است.
مقدار توصیه شده APIXABAN 2.5 میلی گرم دو بار در روز در بیمارانی که حداقل دو مورد از خصوصیات زیر را دارند:
سن بالاتر یا مساوی 80 سال
وزن کمتر یا مساوی 60 کیلوگرم است
کراتینین سرم بزرگتر یا مساوی 1.5 میلی گرم در دسی لیتر
پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو:
مقدار توصیه شده APIXABAN 2.5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز است. دوز اولیه باید 12 تا 24 ساعت پس از عمل مصرف شود.
• در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران قرار دارند ، مدت توصیه شده درمان 35 روز است.
• در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض زانو قرار می گیرند ، مدت توصیه شده درمان 12 روز است.
درمان DVT و PE:
دوز توصیه شده APIXABAN 10میلی گرم خوراکی دو بار در روز برای 7 روز اول درمان است. پس از 7 روز، دوز دارو به 5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز کاهش می یابد.
کاهش خطر عود DVT و PE:
دوز توصیه شده APIXABAN 2.5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز پس از حداقل 6 ماه درمان برای DVT یا PE انجام می شود .
فراموش کردن دوز:
اگر دوز APIXABAN در زمان مقرر مصرف نشود ، دوز باید در اسرع وقت در همان روز مصرف شود و تجویز دو بار در روز باید از سر گرفته شود. برای جبران یک دوز از دست رفته ، دوز نباید دو برابر شود.
وقفه موقت برای جراحی و سایر مداخلات:
APIXABAN باید حداقل 48 ساعت قبل از عمل جراحی با ریسک متوسط یا زیاد خونریزی، APIXABAN باید حداقل 24 ساعت قبل از عمل جراحی انتخابی یا روشهای تهاجمی با خطر کم خونریزی یا در جاهایی که خونریزی در محل غیر حساس باشد و به راحتی کنترل شود، دارو در طی 24 تا 48 ساعت قطع شود. بعد از عمل جراحی یا سایر مراحل به محض ایجاد هموستاز کافی مجدداً استفاده دارو آغاز می شود.
نکات تجویز دارو:
برای بیمارانی که قادر به بلع قرص های کامل نیستند ، قرص های 5 میلی گرم و 2.5 میلی گرم APIXABAN را می توان خرد کرده و با 5٪ دکستروز، آب (D5W) ، آب سیب ، مخلوط با سیب مصرف نمود.و یا می توان قرص را در 60 میلی لیتر آب یا D5W حل کرد و از طریق لوله نازوگاستریک تجویز نمود.
قرص های APIXABAN خرد شده تا 4 ساعت در آب ، D5W ، آب سیب و سیب سیب پایدار هستند.

موارد منع مصرف

خونریزی پاتولوژیک فعال .
واکنش حساسیت شدید به APIXABAN (به عنوان مثال ، واکنش های آنافیلاکتیک

موارد احتیاط مصرف

افزایش خطر بروز حوادث ترومبوتیک پس از قطع زودرس:
قطع زودرس هرگونه ضد انعقاد خوراکی ، از جمله APIXABAN ، در صورت عدم وجود ضد انعقاد مناسب جایگزین ، خطر بروز ترومبوتیک را افزایش می دهد. در طی آزمایشات بالینی در بیماران فیبریلاسیون دهلیزی ، افزایش سکته مغزی در طی انتقال از APIXABAN به وارفارین مشاهده شد. اگر APIXABAN به دلایلی غیر از خونریزی آسیب شناختی یا اتمام دوره درمانی قطع شده است ، پوشش با داروی ضد انعقاد دیگر را در نظر بگیرید .
خونریزی:
APIXABAN خطر خونریزی را افزایش می دهد و می تواند خونریزی جدی و کشنده ایجاد کند.
مصرف همزمان داروهای مؤثر بر هموستاز خطر خونریزی را افزایش می دهد. اینها شامل آسپرین و سایر داروهای ضد پلاکت ، سایر ضد انعقادها ، هپارین ، عوامل ترومبولیتیک ، مهارکننده های انتخاب مجدد سروتونین ، مهارکننده های برگشت مجدد نوراپی نفرین سروتونین ، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می باشد.
به بیماران توصیه کنید در صورت مشاهده علائم خونریزی سریعا به اورژانس مراجعه کنند. APIXABAN را در بیمارانی که خونریزی پاتولوژیک فعال دارند ، قطع کنید.
معکوس کردن اثر ضد انعقادی
بی حسی نخاعی / اپیدورال یا پانچر:
هنگامی که بی حسی عصبی (بی حسی نخاعی / اپیدورال) یا سوراخ / اپیدورال سوراخ استفاده می شود ، بیماران تحت درمان با داروهای ضد ترومبوتیک برای پیشگیری از عوارض ترومبوآمبولیک در معرض خطر ایجاد هماتوم اپیدورال یا نخاعی هستند که می تواند منجر به فلج طولانی مدت یا دائمی شود.
خطر استفاده از این وقایع ممکن است با استفاده از عمل جراحی سوندهای اپیدورال و یا مصرف همزمان محصولات دارویی مؤثر بر هموستاز افزایش یابد. استفاده از کاتترهای اپیدورال یا داخل نخاعی نباید زودتر از 24 ساعت پس از آخرین تجویز APIXABAN برداشته شود. دوز بعدی APIXABAN نباید زودتر از 5 ساعت پس از برداشتن سوند تجویز شود. این خطر همچنین ممکن است با سوراخ شدن یا تکرار سوراخ شدن اپیدورال یا ستون فقرات ایجاد شود. در صورت بروز سوراخ شدن ضربه ، استفاده از روش APIXABAN را به مدت 48 ساعت به تأخیر اندازید.
برای علائم و نشانه های اختلالات عصبی به طور مستمر بر بیماران نظارت کنید (مثلاً بی حسی یا ضعف پاها ، یا عملکرد روده یا مثانه). در صورت بروز سازش عصبی ، تشخیص فوری و درمان ضروری است. قبل از مداخله عصبی ، پزشک باید فواید بالقوه را در مقابل خطر در بیماران ضد انعقادی یا در بیماران در نظر داشته باشد که برای ترومبوپروفیلاکس ضد انعقاد خون در نظر بگیرند.
بیمارانی که دریچه های قلب مصنوعی دارند:
ایمنی و اثربخشی APIXABAN در بیماران دارای دریچه های قلب مصنوعی مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین ، استفاده از APIXABAN در این بیماران توصیه نمی شود.
ترومبوآمبولی حاد در بیماران همودینامیک ناپایدار یا بیمارانی که نیاز به ترومبولیز یا آمبولکتومی ریوی دارند، شروع APIXABAN به عنوان جایگزینی برای هپارین توصیه نمی شود.
بیماران مبتلا به سندرم آنتی فسفولیپید:
داروهای ضد انعقاد خوراکی با عملکرد مستقیم (DOAC) از جمله APIXABAN برای بیمارانی که سابقه ترومبوز دارند که با سندرم آنتی فسفولیپید (APS) تشخیص داده می شوند ، توصیه نمی شود.

عوارض شایع بالای 10%

افزایش خطر بروز حوادث ترومبوتیک پس از قطع زودرس، خونریزی، بی حسی نخاعی و اپیدورال

شیردهی و بارداری

• بارداری: توصیه نمی شود
• شیردهی: مصرف دارو یا شیردهی را قطع کنید.

مشکلات کبدی و کلیوی

کاهش خطر سکته مغزی و آمبولیسم سیستمیک در بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی غیرقطعی
دوز توصیه شده 2.5 میلی گرم دو بار در روز در بیماران با حداقل دو مورد از ویژگی های زیر است:
سن بالاتر از یا مساوی 80 سال است
وزن بدن کمتر از یا مساوی 60 کیلوگرم است
کراتینین سرم بزرگتر از یا مساوی 1.5 میلی گرم در دسی لیتر است

تست های مورد نیاز
-