آکاربکس 50 و 100

قرص خط دار آکاربوز 50 و 100 میلی گرم

 ACARBEX 50 , 100

Scored tablet Acarbose 50 , 100 mg

نام ژنریک محصول

آکاربوز

نام برند محصول

آکاربکس®

شکل دارویی

قرص

دوز دارو

50 و 100 میلی گرم

دسته فارماکولوژیک دارو

مهار کننده آلفا گلوکزیداز، ضد دیابت

دسته درمانی دارو

کاهنده قند خون

تعداد در بسته بندی

30 عدد

موارد مصرف

به عنوان مکمل رژیم و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

مقدار مصرف باید بر اساس اثربخشی و میزان تحمل بیمار ارزیابی گردد و از حداکثر دوز توصیه شده که  100 میلی گرم سه بار در روز است تجاوز نکند.

در ابتدا دارو با لقمه اول هر وعده غذایی اصلی ، باید سه بار در روز آکربوز مصرف شود. برای کاهش عوارض جانبی دستگاه گوارش و همچنین شناسایی حداقل دوز موردنیاز برای کنترل قند خون بیمار ، آکاربوز باید با دوز کم ، همراه با افزایش تدریجی دوز ، تجویز گردد. موارد فوق رعایت نگردد ، ممکن است عوارض روده تشدید شود. اگر علیرغم پیروی از دستورات بالا، عوارض گوارشی آزاردهنده ایجاد گردید ، باید با پزشک مشورت شود و دوز آن به طور موقت یا دائمی کاهش یابد و داروی جایگزین تجویز گردد.

دوز اولیه

مقدار شروع توصیه شده آکاربوز 25 میلی گرم خوراکی روزانه سه بار در شروع (با اولین لقمه غذا) هر وعده غذایی اصلی است. با این حال، برخی از بیماران ممکن است از تیتراسیون دوز تدریجی بیشتری برای به حداقل رساندن عوارض جانبی دستگاه گوارش بهره مند شوند. این ممکن است با شروع درمان به میزان 25 میلی گرم یک بار در روز و متعاقباً افزایش دفعات تجویز برای دستیابی به 25 میلی گرم سه بار در روز.

دوز نگهداری

پس از اینکه تنظیم دوز درمانی و تحمل دارو توسط بیمار به  25 میلی گرم سه بار در روز رسید، دوز آکاربوز باید در فواصل 4 تا 8 هفته بر اساس سطح قند خون یک ساعت پس از غذا یا سطح هموگلوبین گلیکوزیله شده و تحمل تنظیم شود. دوز را می توان از 25 میلی گرم سه بار در روز تا 50 میلی گرم سه بار در روز افزایش داد و برای برخی از بیماران ممکن است این افزایش دوز تا 100 میلی گرمسه بار در روز افزایش یایند.

از آنجا که بیماران با وزن کم بدن ممکن است در معرض خطر بالای ترانس آمینازهای سرم قرار داشته باشند ، فقط بیماران با وزن بدن> 60 کیلوگرم باید برای تیتراسیون دوز بالای 50 میلی گرم سه بار در روز در نظر گرفته شوند. در صورت عدم کاهش سطح قند خون یا HbA1c با تیتراسیون دارو دوز تا 100 میلی گرم سه بار در روز،کاهش دوز باید صورت گیرد. پس از ایجاد یک دوز موثر وقابل تحمل برای بیمار ، ادامه درمان باید حفظ شود.

حداکثر مقدار مصرف:

حداکثر دوز توصیه شده برای بیماران با وزن کمتر مساوی 60 کیلوگرم 50 میلی گرم سه بار در روز است. حداکثر دوز توصیه شده برای بیماران> 60 کیلوگرم 100 میلی گرم سه بار در روز است.

موارد منع مصرف

در بیماران با حساسیت به مواد موثره شناخته شده آکاربوز منع مصرف دارد. آکاربوز در بیماران مبتلا به کتواسیدوز دیابتی یا سیروز منع مصرف دارد. آکاربوز همچنین در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده ، زخم کولون و انسداد جزئی روده یا در بیمارانی که مستعد انسداد روده هستند ، منع مصرف دارد. علاوه بر این ، آکاربوز در بیمارانی که دارای بیماریهای مزمن روده همراه با اختلالات قابل توجه هضم یا جذب هستند و در بیمارانی که شرایطی دارند که ممکن است در نتیجه افزایش تشکیل گاز در روده بدتر شود ، منع مصرف دارد

موارد احتیاط مصرف

عوارض ماکرووواسکولار ، سطح ترانس آمینازاز سرم بالا ، از دست دادن کنترل قند خون

عوارض شایع بالای 10%

درد شکم 19% ، اسهال31% و نفخ 74%

شیردهی و بارداری

مشخص نیست

مشکلات کبدی و کلیوی

غلظت پلاسمایی آکاربوز در بیمارن مبتلا به اختلال کلیه به نسبت متناسب با درجه اختلال عملکرد کلیوی افزایش می یابد.. بنابراین ، درمان این بیماران با آکاربوز توصیه نمی شود.

تست های مورد نیاز

پاسخ درمانی به آکاربوز باید توسط آزمایشات دوره ای قند خون کنترل شود. اندازه گیری سطح هموگلوبین گلیکوزیله شده برای نظارت بر کنترل طولانی مدت قند خون توصیه می شود.

آکاربوز ، به ویژه در دوزهای بیش از 50 میلی گرم سه بار در روز ، ممکن است باعث افزایش  سطح ترانس آمینازهای سرم و در موارد نادر ، هایپربیلی روبینینمی شود. توصیه می شود سطح ترانس آمیناز سرم هر 3 ماه در طول سال اول درمان با آکاربوز و به طور دوره ای پس از آن بررسی شود. در صورت افزایش ترانس آمینازها ، کاهش دوز یا تعویض درمان باید صورت گیرد.

نظارت بر کنترل قند خون با آزمایش1,5-AG  توصیه نمی شود زیرا اندازه گیری 1,5-AG  در ارزیابی کنترل قند خون در بیمارانی که از آکاربوز استفاده می کنند غیر قابل اعتماد هستند. از روشهای جایگزین برای کنترل قند خون استفاده کنید.