گاباپنتین 100 و 300 و 400 – اکسیر

کپسول گاباپنتین 100 و 300 و 400 میلی گرم

GABAPENTIN 100, 300, 400-EXIR

Capsule Gabapentin 100, 300, 400mg

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
گاباپنتین-کپسول100 میلی گرم، 300 میلی گرم، 400 میلی گرمداروی ضد صرعسیستم عصبی100 عدد

موارد مصرف

پست هرپتیک نورالژیا (پی درد زونایی) :

کپسول های گاباپنتین برای درمان پست هرپتیک نورالژیا در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد.

صرع:

کپسول های گاباپنتین به عنوان درمان کمکی در درمان تشنج جزئی با و بدون تعمیم ثانویه در بیماران بالای 12 سال مبتلا به صرع استفاده می شود. کپسول های گاباپنتین ، همچنین به عنوان درمان کمکی در درمان تشنج جزئی در کودکان 3 تا 12 سال مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

کپسول های گاباپنتین به صورت خوراکی هم با غذا و هم بدون غذا تجویز می شوند.

اگر دوز گاباپنتین نیاز به کاهش یا قطع پیدا کند و یا با داروی جایگزین شود ، این کار باید به تدریج طی حداقل 1 هفته انجام شود (ممکن است با تشخیص پزشک  این دوره طولانی تر باشد).

پست هرپتیک نورالژیا (پی درد زونایی) :

در بزرگسالان مبتلا به پست هرپتیک نورالژیا ، دوز شروع کپسول گاباپنتین ممکن است به صورت تک دوز 300 میلی گرم در روز اول ، 600 میلی گرم در روز در روز دوم (تقسیم BID ) و 900 میلی گرم در روز در روز سوم (تقسیم TID ) آغاز شود. دوز متعاقباً برای تسکین درد به میزان دوز روزانه 1800 میلی گرم (تقسیم TID ) می تواند عنوان شود.

صرع:

کپسول های گاباپنتین برای درمان های تکمیلی در بیماران 3 سال و بالاتر توصیه می شود. اثربخشی در کودکان زیر 3 سال اثبات نشده است.

بیماران> 12 سال:

دوز مؤثر کپسول گاباپنتین 900 تا 1800 میلی گرم در روز و در دوزهای تقسیم شده (سه بار در روز) با استفاده از کپسول 300 یا 400 میلی گرم تجویز می شود. مقدار شروع 300 میلی گرم سه بار در روز است. در صورت لزوم ، می تواند دوز با استفاده از کپسول 300 یا 400 میلی گرم سه بار در روز تا 1800 میلی گرم در روز افزایش یابد. در مطالعات بالینی طولانی مدت میزان مصرف حداکثر 2400 میلی گرم در روز به خوبی تحمل شده است. دوزهای 3600 میلی گرم در روز نیز برای مدت کمی نسبت به تعداد کمی از بیماران تجویز شده و به خوبی تحمل شده اند.

حداکثر زمان بین دوزها در برنامه TID نباید از 12 ساعت تجاوز کند.

بیماران کودکان 3 تا 12 سال:

دوز شروع باید از 10 تا 15 میلی گرم / کیلوگرم در روز در 3 دوز تقسیم شده ، و دوز مؤثر با تیتراسیون رو به بالا در طی یک دوره تقریبا 3 روز حاصل شود. دوز مؤثر کپسول گاباپنتین در بیماران 5 سال و بالاتر 25 تا 35 میلی گرم بر کیلوگرم در روز و در دوزهای تقسیم شده (سه بار در روز) تجویز می شود. دوز مؤثر در کودکان 3 و 4 ساله 40 میلی گرم در کیلوگرم در روز است و در دوزهای تقسیم شده (سه بار در روز) تجویز می شود.

دوز حداکثر 50 میلی گرم بر کیلوگرم در روز در یک مطالعه بالینی طولانی مدت انجام گرفته و قابل تحمل بوده است.

حداکثر فاصله زمانی بین دوزها نباید از 12 ساعت تجاوز کند.

موارد منع مصرف

گاباپنتین در بیمارانی که حساسیت زیادی به دارو یا ترکیبات آن نشان داده اند ، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مصرف

به بیماران توصیه می شود که گاباپنتین ممکن است خطر افکار منفی خودکشی را افزایش دهد و باید نسبت به ظهور یا بدتر شدن علائم دپریشن هوشیار باشند ، هرگونه تغییر غیرمعمول در خلق و خو یا رفتار یا بروز افکار منفی منجرب به  خودکشی و رفتار یا افکار در مورد آسیب به خود باید مورد توجه قرار گیرد.

بیماران توصیه می شود که گاباپنتین ممکن است باعث سرگیجه ، خواب آلودگی و سایر علائم و نشانه های دپریشن سیستم اعصاب مرکزی شود. بر این اساس ، به آنها توصیه نمی شود که ماشین رانندگی کنند و یا کارهای پیچیده دیگری تا زمانی که تجربه کافی در رابطه با گاباپنتین را بدست آورند انجام دهند، تا زمانی که از  عدم تاثیر منفی ذهنی و رفتاری آن مطمئن شوند.

بیمارانی که نیاز به درمان همزمان با مرفین دارند ممکن است افزایش غلظت گاباپنتین را تجربه کنند.

بیماران باید با دقت علائم دپریشن سیستم اعصاب مرکزی مانند خواب آلودگی را در نطر بگیرند، و مقدار دوز گاباپنتین یا مورفین باید بطور مناسب کاهش یابد.

عوارض شایع بالای 10%

واکنش دارو با ائوزینوفیلیا و علائم سیستمیک (DRESS) / حساسیت به مولتی ارگان ، آنافیلاکسی و آنژیوادما ، خواب آلودگی / عدم هوشیاری و سرگیجه ، صرع ، خودکشی و افکار منفی ، دپریشن تنفسی ، عوارض جانبی عصبی (بیماران 3 تا 12 ساله در کودکان) ، مرگ ناگهانی در بیماران مبتلا به صرع

شیردهی و بارداری

در رده C قرار دارد.

مشکلات کبدی و کلیوی

از آنجا که گاباپنتین متابولیزه نمی شود ، هیچ مطالعه ای در بیماران مبتلا به نقص کبدی انجام نشده است.

تست های مورد نیاز
داده های آزمایشات بالینی نشان نمی دهد که نظارت روتین پارامترهای آزمایشگاهی بالینی برای استفاده ایمن از گاباپنتین ضروری است. ارزش نظارت بر غلظت خونی گاباپنتین مشخص نشده است. گاباپنتین ممکن است در ترکیب با سایر داروهای ضد صرع بدون نگرانی از تغییر غلظت خونی گاباپنتین یا سایر داروهای ضد صرع استفاده شود.