متفوکسیر پیوسته رهش 500 میلی گرم

قرص پیوسته رهش متفورمین 500 میلی گرم

METFOXIR ER 500 mg

E.R. tablet Metformin 500mg

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
متفورمینمتفوکسیرE.R.Tablet5000/1000mgعامل ضد دیابتی-Biguanideضد دیابتی100

موارد مصرف

metformin به عنوان مکمل رژیم و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 معرفی شده است.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

به طور کامل بلعید شود. مقدار شروع توصیه شده 500 میلی گرم خوراکی یکبار در روز با وعده غذایی عصرانه است. دوز را به میزان 500 میلی گرم در هفته براساس کنترل و تحمل گلیسمی ، حداکثر 2000 میلی گرم یک بار در روز با وعده غذایی شام افزایش دهید. اگر کنترل قند خون با 2،000 میلی گرم یک بار در روز حاصل نشد ، یک آزمایش از metformin 1000 میلی گرم دو بار در روز در نظر بگیرید. بیمارانی که متفورمین هیدروکلرایدHCL دریافت می کنند ممکن است یک بار در روز با همان دوز کل روزانه ، تا 2000 میلی گرم یک بار در روز به Metformin منتقل شوند. *

موارد منع مصرف

FDA اطلاعات تجویز شده خود را در مورد متفورمین در سال 2016 تجدیدنظر کرد.

متفورمین در افراد مبتلا به موارد منع مصرف است:

نقص شدید کلیوی میزان تخمین فیلتراسیون گلومرولی (eGFR) زیر 30 میلی لیتر در دقیقه / 73/1 متر مربع

حساسیت شناخته شده به متفورمین

اسیدوز متابولیک حاد یا مزمن ، از جمله کتواسیدوز دیابتی ، با یا بدون اغما

همچنین در مورد استفاده از متفورمین در اختلالات شدید کلیوی ، افرادی در سن 65 سال یا بیشتر ، حالت های هیپوکسیک (به عنوان مثال نارسایی احتقانی احتقانی قلب) ، مصرف بیش از حد الکل ، نقص کبدی ، مصرف همزمان برخی داروهای خاص (به عنوان مثال انیدراز کربنی) هشدار داده می شود. مهار کننده هایی مانند توپیرامات) ، عمل جراحی و سایر روش ها یا در افرادی که یک مطالعه رادیولوژیکی با تجویز ماده حاجب ید دار دارند.

توصیه می شود که متفورمین قبل از هرگونه عمل شامل استفاده از مواد حاجب ید دار (مانند سی تی اسکن حاوی کنتراست یا آنژیوگرام) به دلیل افزایش خطر اسیدوز لاکتیک ناشی از اختلال در عملکرد کلیه ، به طور موقت قطع شود. اگر کنتراست کلیه کافی و پایدار باشد ، تجویز کنتراست.

موارد احتیاط مصرف
  • الکل — نوشیدن الکل ممکن است باعث قند خون شدید شود. در مورد این موضوع با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.
  • داروهای دیگر - سایر داروها را مصرف نکنید ، مگر اینکه در مورد پزشک خود صحبت کرده باشید. این به ویژه شامل داروهای بدون نسخه مانند آسپیرین و داروهای کنترل اشتها ، آسم ، سرماخوردگی ، سرفه ، تب یونجه یا مشکلات سینوسی است.

• در شرایط خاص ، بیش از حد متفورمین می تواند باعث اسیدوز لاکتیک شود.

عوارض شایع بالای 10%

شایعترین اثر سوء مصرف متفورمین تحریک دستگاه گوارش از جمله اسهال ، گرفتگی ، حالت تهوع ، استفراغ و افزایش نفخ است. متفورمین بیشتر از سایر داروهای ضد دیابتی با عوارض جانبی دستگاه گوارش همراه است. جدی ترین اثر جانبی احتمالی استفاده از متفورمین ، اسیدوز لاکتیک است. این عارضه بسیار نادر است و به نظر می رسد اکثریت قریب به اتفاق این موارد مربوط به شرایط همراهی مانند اختلال در عملکرد کبد یا کلیه است و نه خود متفورمین. 1 *

شیردهی و بارداری

بارداری:

داده های محدود با metformin در زنان باردار برای تعیین خطر مرتبط با دارو برای نقایص عمده هنگام تولد یا سقط جنین کافی نیست. مطالعات منتشر شده با استفاده از متفورمین در دوران بارداری ، ارتباط واضحی با متفورمین و نقص عمده تولد یا خطر سقط جنین گزارش نداده است. مادر و جنین خطراتی در ارتباط با دیابت قندی کنترل نشده در دوران بارداری وجود دارد.

شیردهی:

مطالعات محدود منتشر شده نشان می دهد که متفورمین در شیر انسان وجود دارد. با این وجود ، اطلاعات کافی برای تعیین اثرات متفورمین بر روی شیر مادر وجود ندارد و هیچ اطلاعات در مورد تأثیر متفورمین بر تولید شیر وجود ندارد. بنابراین ، مزایای رشد و سلامتی شیردهی باید در کنار نیاز بالینی مادر به metformin و هرگونه عوارض جانبی احتمالی بر کودک شیرده از metformin یا از شرایط اساسی مادر در نظر گرفته شود.

مشکلات کبدی و کلیوی

متفورمین تولید گلوکز کبدی (کبدی) را کاهش می دهد ، جذب روده گلوکز را کاهش می دهد و با افزایش جذب گلوکز محیطی و استفاده از آن باعث افزایش حساسیت به انسولین می شود.

تست های مورد نیاز

غلظت ویتامین B12

در آزمایشات کلینیکی به مدت 29 هفته با قرص متفورمین هیدروکلراید ، کاهش در سطح غیر طبیعی سطح ویتامین B12 قبلاً طبیعی سرم در تقریباً 7٪ از بیماران مشاهده شد.