اکسی کورت 100

ویال هیدروکورتیزون ( به صورت سدیم سوکسینات ) 100 میلی گرم ( حاوی پودر استریل برای تزریق)

EXICORT 100

Vial Hydrocortisone 100 mg ( contains strile powder for injection)

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
هیدروکورتیزون سدیماکسی کورتویال100 mg/1 mlگلوکوکورتیکوئیدکورتیکواستروئیدها25 عدد

موارد مصرف

حالات آلرژیک ، بیماری های پوستی ، اختلالات غدد درون ریز ، بیماری های دستگاه گوارش ،

 اختلالات هماتولوژیک ، سایر موارد ، بیماریهای نئوپلاستیک ، سیستم عصبی ، بیماری های چشمی ، بیماری های کلیوی ، بیماری های تنفسی ، روماتیسمی

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

برای تزریق داخل وریدی یا عضلانی ، محلول را با اضافه کردن بیش از 2 میلی لیتر آب باکتریواستاتیک برای تزریق یا کلرید سدیم باکتریواستاتیک سدیم به محتویات یک ویال آماده کنید. برای تزریق داخل وریدی ، ابتدا محلول را با اضافه کردن بیش از 2 میلی لیتر آب باکتریواستاتیک برای تزریق ویال آماده کنید. سپس این محلول به 100 تا 1000 میلی لیتر از موارد زیر اضافه می شود: 5٪ دکستروز در آب (یا محلول نمکی ایزوتونیک یا 5٪ دکستروز در محلول نمکی ایزوتونیک در صورتی که بیمار محدودیت سدیمی نداشته باشد).

موارد منع مصرف

پودر استریل هیدروکورتیزون سدیم سوکسینات در عفونت های قارچی سیستمیک و بیماران مبتلا به حساسیت به مواد شناخته شده نسبت به محصول و مواد تشکیل دهنده آن منع مصرف دارد.

آماده سازی کورتیکواستروئید داخل عضلانی برای خونریزی های زیرپوست ایدیوپاتیک منع مصرف دارد.

پودر استریل برای تجویز داخل رحمی منع مصرف دارد. گزارش های مربوط به حوادث پزشکی شدید با این روش مدیریت همراه بوده است

موارد احتیاط مصرف

بیماری های قلبی کلیوی ، غدد درون ریز ، دستگاه گوارش ، عضلات اسکلتی ، عصب روانی ، چشم

پس از تجویز کورتیکواستروئیدهای سیستمیک ، بحران فئوکروموسیتوما که می تواند کشنده باشد ، گزارش شده است. در بیماران مشکوک به فئوکروموسیتوم ، قبل از تجویز داروهای کورتیکواستروئیدها ، خطر بروز فئوکروموسیتوم را در نظر بگیرید.
عوارض شایع بالای 10%

واکنشهای آلرژیک ، اختلالات خون و سیستم لنفاوی ، اختلالات قلبی و عروقی ، پوستی ، پوستی ، غدد درون ریز ، مایعات و الکترولیتها ، دستگاه گوارش ، متابولیک ، اسکلتی عضلانی ، چشمی

شیردهی و بارداری

حاملگی: کورتیکواستروئیدها باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرند در صورتی که فواید بالقوه خطر احتمالی جنین را توجیه کند. نوزادانی که مادرانی که در دوران بارداری از کورتیکواستروئیدها دریافت کرده اند ، به دنیا می آیند ، باید در مورد علائم کم کاری ادرار به دقت رعایت شوند.

تغذیه با شیر مادر: کورتیکواستروئیدهای تجویز شده سیستمیک در شیر انسان ظاهر می شوند و می توانند رشد را سرکوب کنند ، در تولید کورتیکواستروئید درون زا تداخل ایجاد کنند و یا باعث اثرات غیرضروری دیگری شوند. از آنجا که احتمال بروز عوارض جانبی جدی در نوزادان پرستار از کورتیکواستروئیدها وجود دارد ، باید با توجه به اهمیت دارو برای مادر ، تصمیم گیری در مورد ادامه شیردهی یا قطع دارو گرفته شود.

مشکلات کبدی و کلیوی

از آنجا که احتباس سدیم همراه با ورم ناشی از آن و از بین رفتن پتاسیم در بیمارانی که کورتون را دریافت می کنند ممکن است در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ، فشار خون بالا یا نارسایی کلیه از این داروها با احتیاط استفاده شود.

تست های مورد نیاز
-