سفالکسین 500-اکسیر

 کپسول سفالکسین 500 میلی گرم

CEFALEXIN 500-EXIR

Capsule Cefalexin 500 mg

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
سفالکسین-کپسول500سفالوسپورینانتی باکتریال100

موارد مصرف

سفالکسین برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها از جمله عفونت های تنفسی فوقانی ، عفونت گوش ، عفونت های پوستی ، عفونت های ادراری و عفونت های استخوانی استفاده می شود.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف
این دارو را از طریق دهان با یا بدون غذا طبق دستور پزشک ، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. در کودکان نیز ممکن است این دارو دو بار در روز (هر 12 ساعت) مصرف شود.
موارد منع مصرف

حساسیت به هشدارهای داروهای بتالاکتام: اگر به داروهای β لاکتام حساس هستید، نباید این دارو را مصرف کنید. شما می توانید یک واکنش آلرژیک جدی داشته باشید.

 

موارد احتیاط مصرف

قبل از مصرف سفالکسین ، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. در صورت حساسیت به پنی سیلین ها یا سفالوسپورین های دیگر ؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید قبل از استفاده از این دارو ، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید ، به ویژه در مورد: بیماری کلیه ، بیماری روده (کولیت). این دارو فقط در مواقعی که به وضوح در دوران بارداری لازم باشد ، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض شایع بالای 10%

از جمله اختلالات دستگاه گوارش مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال و ناراحتی شکمی است. شایع ترین این عوارض اسهال است ، اما بندرت به اندازه به قدری شدید است که باعث قطع درمان گردد . سوء هاضمه نیز ممکن است رخ دهد.

شیردهی و بارداری

ردهB

 

مشکلات کبدی و کلیوی
سفالکسین در صورت وجود اختلال در عملکرد کلیه باید با احتیاط مصرف شود ( میزان کراتینین <30 میلی لیتر در دقیقه ، با یا بدون دیالیز). در چنین شرایطی آزمایشات نشان دهنده عملکرد کلیه باید انجام شوند زیرا دوز ایمن ممکن است پایین تر از حد معمول باشد.
تست های مورد نیاز
-