سفتازیدیم 1 گرم و 2 گرم و 500 میلی گرم-اکسیر

ویال سفتازیدیم 1 گرم و 2 گرم و 500 میلی گرم ( حاوی پودر استریل برای تزریق)

CEFTAZIDIME 1g, 2g, 500mg-EXIR

Vial Ceftazidime 1g, 2g, 500mg ( contains strile powder for injection)

 نام ژنریک محصول  نام برند محصول  شکل دارویی  دوز دارو  دسته فارماکولوژیک دارو دسته درمانی دارو تعداد در بسته بندی
سفتازیدیم - ویال 1000/2000/500 سفالوسپورین انتی باکتریال 12

موارد مصرف

1)عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی: از جمله ذات الریه ، ناشی از سودوموناس آئروژینوزا و سایر گونه های سودوموناس. هموفیلوس آنفولانزا ، از جمله سویه های مقاوم به آمپی سیلین. کلبسیلا.؛ انتروباکتر .؛ پروتئوس؛ اشرشیا کولی؛ سراژیا .؛ گونه سیتروباکتر .؛ استرپتوکوک پنومونیه؛ و استافیلوکوکوس اورئوس (سویه های حساس به متی سیلین).

2) عفونت های پوستی ناشی از سودوموناس ائروژینوزا. کلبسیلا .؛ اشرشیا کولی؛. میرابیلیس و پروتئوس. انتروباکتر .؛ سراژیا .؛ استافیلوکوکوس اورئوس (سویه های حساس به متی سیلین)؛ و استرپتوکوک پایروژنز(گروه A استرپتوکوکهای بتا همولیتیک).
3) عفونت ادراری پیچیده و غیر پیچیده: ناشی از سودوموناس آئروژینوزا، انتروباکتر پروتئوس میرابیلوس، کلبسیلا و اشرشیا کولی
4) سپتی سمی باکتریایی: ناشی از سودوموناس آئروژینوزا ، گونه هموفیلوس انفولانزا ، .اشرشیاکولی ، سراژیا. استرپتوکوکوس پنومونیه و استرپتوکوکوس ارئوس (سویه های حساس به متی سیلین).
5) عفونتهای استخوانی و مفصلی ناشی از سودوموناس آئروژینوزا ، گونه های کلبسیلا ، گونه انتروباکتر و استافیلوکوکوس اورئوس (سویه های مستعد متی سیلین).

6) عفونت های ژنیتال: از جمله اندومتریت ، سلولیت لگن و سایر عفونت های دستگاه تناسلی زنان ناشی از اشرشیاکلی.

7) عفونت های داخل شکمی: از جمله پریتونیت ناشی از اشرشیا کولی ، کلبسیلا ، و استافیلوکوکوس اورئوس (سویه های حساس به متی سیلین) و عفونت های پلی میکروبی ناشی از باکتروئید فلاژیلیس ارگانیسم های هوازی و بی هوازی و باکتری ها از بسیاری از گونه های مقاوم هستند.
8) عفونت های سیستم عصبی مرکزی: از جمله مننژیت ، ناشی ازهموفیلوس انفولانزا و نایسریا مننژایتیس همچنین در تعداد محدودی از موارد مننژیت به دلیل سودوموناس آئروژینوزا و استرپتوکوک پنومونیه با موفقیت استفاده شده است.
سفتازیدیم برای تزریق ، ممکن است به تنهایی در موارد عفونت تایید یا مشکوک به کار رود. سفتازیدیم در مطالعات بالینی به عنوان روش تجربی در مواردی که از روش های درمانی همزمان با سایر داروهای ضد باکتریایی استفاده شده است ، به طور موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفته است.
سفتازیدیم ممکن است همزمان با سایر داروهای ضد باکتریایی ، از جمله آمینوگلیکوزیدها ، وانکومایسین و کلیندامایسین استفاده شود. برای کاهش مقاومت باکتریایی در برابر دارو و حفظ اثربخشی سفتازیدیم و سایر داروهای ضد باکتری ، سفتازیدیم باید فقط برای درمان یا جلوگیری از عفونت هایی که اثبات شده یا به شدت مظنون هستند که از باکتریهای حساس ایجاد شده استفاده می شود.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

مدت

دوز

 

بزرگسال

هر8تا12ساعت

1گرم داخل وریدی یا عضلانی

دوز رایج

هر12ساعت

250میلی گرم وریدی یا عضلانی

عفونت ادراری بدون عارضه

هر12ساعت

2گرم داخل وریدی

عفونت استخوان و مفاصل

هر8تا12ساعت

500میلی گرم وریدی یا عضلانی

عفونت حاد ادراری

هر8ساعت

500میلی گرم تا 1گرم وریدی یا عضلانی

پنومونی بدون عارضه عفونت خفیف پوست و ساختار پوست

هر8ساعت

2گرم وریدی

عفونت جدی زنان و زایمان داخل رحمی

هر8ساعت

2گرم وریدی

منژیتیسم

هر8ساعت

2گرم وریدی

عفونت بسیار جدی تهدید کننده زندگی به ویژه در بیمار مبتلا به نقص سیستم ایمنی

هر8ساعت

30تا50میلی گرم وریدی تاماکسیمم 6گرم در روز

عفونت ریه ناشی از سودوموناس در بیمار مبتلا به فیبروز کیستیک با عملکرد کلیوی طبیعی

هر12ساعت

30میلی گرم براساس وزن وریدی

نوزادان(0تا4هفته)

هر8ساعت

30تا50میلی گرم براساس وزن وریدی تا ماکسیمم 6گرم در روز

نوزادان و کودکان

(یک ماه تا 12سال)

موارد منع مصرف

در بیمارانی که سابقه واکنش های حساسیت (مثلاً آنافیلاکسی ، واکنش های پوستی جدی) به سفتازیدیم یا سایر سفالوسپورین ، پنی سیلین ها یا سایر آنتی بیوتیک های بتا-لاکتام دارند، منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مصرف

واکنش های حساسیت فوری به سفتازیدیم گزارش شده است. برای تعیین اینکه آیا بیمار دارای واکنشهای حساسیت قبلی به سفالوسپورین ها یا پنی سیلین ها بوده است ، باید تحقیق دقیق انجام شود. اگر این محصول به بیماران حساس به پنی سیلین داده می شود احتیاط کنید زیرا حساسیت متقابل بین آنتی باکتری های بتا-لاکتام به طور واضح مستند شده است و ممکن است در حدود 10٪ از بیماران با سابقه آلرژی به پنی سیلین اتفاق بیفتد. اگر یک واکنش آلرژیک به سفتازیدیم رخ داد، دارو را قطع کنید.

عوارض شایع بالای 10%

اثرات موضعی: که در کمتر از 2٪ بیماران گزارش شده است ، فلبیت و التهاب در محل تزریق (1 در 69 بیمار) بود
واکنشهای حساسیتی: که در 2٪ بیماران گزارش شده ، خارش ، بثورات و تب بود. واکنش های فوری ، عموماً با بثورات و یا خارش نشان داده می شود ، در 1 در 285 بیمار رخ داده است. نکرولیز اپیدرمی سمی ، سندرم استیونس-جانسون و اریتما مولتیفرم نیز با داروهای ضد باکتری سفالوسپورین از جمله سفتازیدیم گزارش شده است. آنژیوادم و آنافیلاکسی (برونکواسپاسم و / یا افت فشار خون) بسیار نادر گزارش شده است.
علائم دستگاه گوارش که در کمتر از 2٪ از بیماران گزارش شده است ، اسهال (1 در 78) ، حالت تهوع (1در 156 نفر) ، استفراغ (1 در 500) و درد شکم (1 در 416) بود. بروز علائم کولیت شبه ناممکن ممکن است در طول یا بعد از درمان رخ دهد
واکنشهای سیستم عصبی مرکزی: (کمتر از 1٪) شامل سردرد ، سرگیجه و پاراستزی بود. تشنج با چندین سفالوسپورین از جمله سفتازیدیم گزارش شده است. علاوه بر این ، انسفالوپاتی ، اغما ، آستریکسیس ، تحریک پذیری عصبی عضلانی و میوکلونیا در بیماران مبتلا به اختلال کلیوی که با رژیم های دوز غیرقابل تنظیم سفتازیدیم تحت درمان قرار گرفته اند ، گزارش شده است.
عوارض جانبی کمتر شایع: (کمتر از 1٪) کاندیدیازیس (از جمله برفک دهان) و واژینیت بودند
هماتولوژیک:
موارد نادر از کم خونی همولیتیک گزارش شده است.

شیردهی و بارداری

در رده B قرار دارد.

مشکلات کبدی و کلیوی

افزایش سطح سفتازیدیم در بیماران مبتلا به اختلال کلیوی می تواند منجر به تشنج ، انسفالوپاتی ، اغما ، آستریسیس ، تحریک پذیری عصبی و عضلانی و میوکلون شود. دوز مداوم باید با توجه به میزان اختلال در کلیه ، شدت عفونت و حساسیت تنظیم شود.

تست های مورد نیاز
-