کلسیم

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
کلسیم-قرص جوشان500 میلی گرممعدنیمکمل ها10 عدد

موارد مصرف

سوء هاضمه (سوء هاضمه). مقادیر بالای پتاسیم در خون (هایپرکالمی) ، سطح پایین کلسیم در خون (هیپوکلسمی). نارسایی کلیه. ریزش استخوان در افرادی که داروهای بنام کورتیکواستروئید مصرف می کنند. پاراتیروئید بیش از حد فعال (هایپرپاراتیروئیدیسم). استخوان های ضعیف و شکننده (پوکی استخوان) ، سندرم قبل از قاعدگی

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

برای جلوگیری از کاهش سطح کلسیم: به طور معمول روزانه 1-2 گرم کلسیم عنصر استفاده می شود. بعضی اوقات با 800 واحد (IU)ویتامین D مصرف می شود.

برای سوزش سر دل: 1 / 0-1 تا 5 گرم کربنات کلسیم در صورت نیاز استفاده می شود.

برای کاهش فسفات در بزرگسالان مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی: 1-6.5 گرم در روز از کربنات کلسیم یا استات کلسیم استفاده شده است. دوز روزانه بین وعده های غذایی تقسیم و مصرف می شود.

برای جلوگیری از ضعف استخوان ها (پوکی استخوان) ناشی از مصرف کورتیکواستروئید: روزانه دوزهای 5 / 0-1 گرم کلسیم عناصر تقسیم شده.

برای کاهش سطح هورمون پاراتیروئید (هایپرپاراتیروئیدیسم): 1.2-4 گرم کلسیم ، معمولاً به عنوان نمک کربنات. اغلب از این ترکیب به همراه رژیم غذایی کم فسفات یا 800 واحد (IU)ویتامین D استفاده می شود.

برای پیشگیری از ضعف استخوان ها (پوکی استخوان): اکثر متخصصان توصیه می کنند روزانه 1000-1200 میلی گرم کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان و استخوان های شکسته مصرف کنید.

برای افزایش تراکم استخوان جنین در زنان باردار که میزان کم کلسیم در رژیم غذایی دارند: 300-2000 میلی گرم در روز ، در طول سه ماهه دوم و سوم گرفته شده است.

برای سندرم قبل از قاعدگی: 1-1.3گرم در روز به عنوان کربنات کلسیم.

برای پیشگیری از سرطان کولورکتال و تومورهای خوش خیم روده ای مایع (آدنوم): حداکثر 2 گرم در روز.

برای کلسترول بالا: روزانه 800 میلی گرم تا 2 سال. کلسیم 1200 میلی گرم که روزانه در 2-3 دوز تقسیم شده ، به تنهایی یا همراه با ویتامین د 400 واحد(IU) روزانه مصرف می شود ، همچنین تا 15 هفته در رابطه با رژیم کم چربی یا کالری محدود استفاده می شود.

برای جلوگیری از فشار خون بالا در دوران بارداری (پره اکلامپسی): 1-2 گرم کلسیم عنصری روزانه به عنوان کربنات کلسیم.

برای فشار خون بالا: روزانه 4/4 تا 2 گرم تا 4 سال

برای جلوگیری از ریزش دندان در افراد مسن: 500 میلی گرم کلسیم به همراه  700واحد (IU) ویتامین D به مدت 3 سال.

برای کاهش وزن: کلسیم 800-1200 میلی گرم در روز با یا بدون رژیم غذایی با کالری محدود استفاده شده است. در بعضی موارد کلسیم به همراه 400 واحد (IU)ویتامین D مصرف می شود.

موارد منع مصرف

سارکوئیدوز، افزایش فعالیت غده پاراتیروئید، وجود مقدار زیاد کلسیم در خون، کمبود آب بدن، یبوست، سنگ کلیه، کاهش عملکرد کلیه، توموری که استخوان را حل می کند

موارد احتیاط مصرف

مصرف بیش از حد مکمل کلسیم با خطر بیشتر کلیه و احتمالاً افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان تهاجمی پروستات همراه است.

عوارض شایع بالای 10%

گاز ، یبوست و نفخ

شیردهی و بارداری
اگر کلسیم به صورت خوراکی و در دوز تجویز شده مصرف گردد مشکلی ایجاد نمی کند
مشکلات کبدی و کلیوی

مصرف بیش از حد کلسیم موجب ایجاد نارسایی کلیوی و ایجاد سنگ کلیه می گردد.

تست های مورد نیاز
-