جنتامایسین 80 – اکسیر

آمپول جنتامایسین 80 میلی گرم در 2 میلی لیتر

GENTAMICIN 80-EXIR

Ampoule Gentamicin 80mg/2ml

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
جنتامایسینلورامایسینامپول40/80امینوگلیکوزیدانتی باکتری10

موارد مصرف

برای کاهش رشد باکتریهای مقاوم در برابر دارو و حفظ اثربخشی جنتامایسین تزریق ، سایر داروهای ضد باکتریایی ، جنتامایسین تزریق باید فقط برای درمان یا جلوگیری از عفونت هایی که اثبات شده یا به شدت مشکوک هستند از باکتریهای مستعد ایجاد شود.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

دوز توصیه شده تزریق جنتامایسین برای مبتلایان به عفونتهای جدی و عملکرد کلیوی طبیعی 3 میلی گرم در کیلوگرم در روز است که هر سه ساعت یکبار در سه دوز مساوی تجویز می شود.

موارد منع مصرف

حساسیت به جنتامایسین منع مصرف آن است. سابقه حساسیت یا واکنشهای جدی سمی نسبت به سایر آمینوگلیکوزیدها ممکن است منع مصرف داروی جنتامایسین به دلیل حساسیت متقابل بیماران به داروها در این کلاس باشد.

موارد احتیاط مصرف

تجویز تزریق جنتامایسین ، در صورت عدم وجود عفونت باکتریایی اثبات شده یا به شدت مشکوک یا نشانه پیشگیری ، بعید است که به نفع بیمار باشد و خطر ابتلا به باکتریهای مقاوم به دارو را افزایش می دهد.

عوارض شایع بالای 10%

علائم آن شامل سرگیجه ، سرگیجه ، وزوز گوش ، خروشان در گوش ها و همچنین کم شنوایی است که مانند سایر آمینوگلیکوزیدها ممکن است غیر قابل برگشت باشد. کاهش شنوایی معمولاً در ابتدا با کم شدن حدت زیاد ظاهر می شود. سایر عواملی که ممکن است خطر سمیت را افزایش دهند شامل دوز بیش از حد ، کم آبی بدن و قرار گرفتن در معرض قبلی در برابر سایر داروهای سم زدایی است.

شیردهی و بارداری

شواهدی از آسیب (احتمالاً برگشت پذیر) در نفرونهای نابالغ کلیه جنین مرتبط با استفاده و آسیب عصبی جمجمه هشتم در ارتباط با قرار گرفتن در معرض آمینوگلیکوزید در رحم گزارش شده است. داده های کنترل شده در انسان وجود ندارد.

مشکلات کبدی و کلیوی

عوارض جانبی کلیوی ، همانطور که با وجود کاست ، سلول یا پروتئین در ادرار یا افزایش اوره وکراتینین سرم نشان داده شده است ، گزارش شده است. آنها بیشتر در بیمارانی که سابقه اختلال در کلیه دارند (بخصوص اگر دیالیز مورد نیاز باشد) و در بیمارانی که برای دوره های طولانی تر یا با دوزهای بیشتر از مقدار توصیه شده تحت درمان قرار می گیرند ، رخ می دهند.

تست های مورد نیاز
-