بیزوپکس (بیزوپرولول فومارات)

 نام ژنریک محصول نام برند محصول شکل دارویی دوز دارو دسته فارماکولوژیک دارودسته درمانی داروتعداد در بسته بندی
بیزوپرولولبیزوپکسقرص2.5 میلی گرم.5 میلی گرم-10 میلی گرم

مسدود کننده های بتا قلبی انتخابی

قلبی عروقی

30

موارد مصرف

بیزوپرولول با یا بدون داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (فشار خون بالا) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی ، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند.

این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده به عنوان بتا بلاکر است. این کار با مسدود کردن عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن شما مانند اپی نفرین روی قلب و رگ های خونی کار می کند. این اثر ضربان قلب ، فشار خون و فشار بر قلب را کاهش می دهد.

نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف

این دارو را با یا بدون غذا ، معمولاً یکبار در روز یا مطابق دستور پزشک مصرف کنید. مصرف دارو براساس شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان است. از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بهترین اثر را از آن داشته باشید. بهتر است برای جلوگیری از فراموشی دوز این دارو هر روز در زمان مشخص مصرف کنید. برای درمان فشار خون بالا ، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شما اثر این دارو را ببینید. ادامه مصرف این دارو بسیار مهم است. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا بدتر شد به پزشک مراجعه کنید (به عنوان مثال ، فشارخون شما همچنان بالا است یا افزایش می یابد)

 

موارد منع مصرف

در بیماران مبتلا به شوک قلبی ، نارسایی قلبی ، بلوک AV درجه دوم یا سوم و برادی کاردی سینوسی منع مصرف دارد.

موارد احتیاط مصرف

قبل از مصرف بیزوپرولول ، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا اگر آلرژی دیگری دارید این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص نباید از این دارو استفاده کرد. قبل از استفاده از این دارو ، در صورت وجود با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: انواع خاصی از مشکلات ضربان قلب (مانند ضربان آهسته قلب ، بلوک دهلیزی درجه دوم یا سوم) یا نارسایی شدید قلبی.

 

قبل از استفاده از این دارو ، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید ، به خصوص در مورد: مشکلات تنفسی (مانند آسم ، برونشیت مزمن ، آمفیزم) ، بیماری کلیه ، بیماری کبد ، بیماری تیروئید (پرکاری تیروئید) ، واکنشهای آلرژیک جدی از جمله کسانی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند. مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود ، بیماری عروقی محیطی) ، اختلالات روانی / خلقی (مانند افسردگی) ، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس).

 

اگر مبتلا به دیابت هستید ، این دارو ممکن است تپش قلبی را که هنگام افت قند خون حس می کنید، پوشش دهد. اما سایر علائم قند خون پایین ، مانند سرگیجه و تعریق ، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. این محصول همچنین ممکن است کنترل قند خون شما را دشوارتر کند. قند خون خود را بطور مرتب طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت بروز علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی / ادرار ، فوراً به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

 

قبل از جراحی ، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید.

 

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه شما را افزایش دهد. تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن را انجام دهید ، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید و هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. مشروبات الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض شایع بالای 10%

سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه ، ورتیگو ، سردرد ، پارستزی ، هیپوستزی ، هیپراستزی ، خواب آلودگی ، اضطراب / بی قراری ، کاهش تمرکز و حافظه. اختلالات ناخوشایند خواب

سیستم عصبی خودمختار: خشکی دهان

قلبی عروقی: برادیکاردی ، تپش قلب و سایر اختلالات ریتم ، سردی اندام ها، افت فشارخون ، فشار خون اورتوستاتیک، درد قفسه سینه ، نارسایی احتقانی قلب ، تنگی نفس در ورزش

روانپزشکی: رویاهای عجیب و غریب ، بی خوابی ، افسردگی.

دستگاه گوارش: درد معده / اپی گاستریک / درد شکم ، گاستریت ، سوء هاضمه ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، زخم معده

عضلانی اسکلتی: درد عضلانی / مفاصل ، درد کمر و گردن ، گرفتگی عضلات ، گزگز / لرزش. آرتروالژی

پوست: راش پوستی ، آکنه ، اگزما ، التهاب پوست ، خارش ، گرگرفتگی ، تعریق ، ریزش مو، واسکولیت پوستی ، پسوریازیس ، درماتیت ، آنزیوادما.

حسهای خاص: اختلالات بینایی ، درد و فشار چشمی ، لاغری غیر طبیعی ، وزوز گوش ، گوش درد ، مشکلات چشایی، کاهش شنوایی.

متابولیک: نقرس

تنفسی: آسم / برونکواسپاسم ، برونشیت ، سرفه ، تنگی نفس ، فارنژیت ، رینیت ، سینوزیت ، URI.

مجاری تناسلی و ادراری: کاهش میل جنسی / ناتوانی جنسی ، سیستیت ، کولیک کلیه ، پولیوریا. بیماری پیرونی

هماتولوژیک: پورپورا

عمومی: خستگی ، خستگی مفرط، درد قفسه سینه ، ضعف ، ادم ، افزایش وزن ، آنژیوادم.

سیستم عصبی مرکزی: افسردگی ذهنی برگشت پذیر، سستی عاطفی.

حساسیت: تب ، همراه با گلو درد ، حنجره ، استرس تنفسی.

هماتولوژیک: آگرانولوسیتوز ، ترومبوسیتوپنی ، پورپورا ترومبوسیتوپنی.

دستگاه گوارش: ترومبوز شریانی ، کولیت ایسکمیک.

شیردهی و بارداری

دسته بارداری: c

ترشح در شیر: ناشناخته است

مشکلات کبدی و کلیوی

در تنظیم دوز بیزوپرولول در بیماران با نارسایی کلیوی یا کبدی احتیاط کنید.

تست های مورد نیاز
-