آمادگی تیپیکو جهت صادرات دارو به افغانستان

آمادگی تیپیکو جهت صادرات دارو به افغانستان

به گزارش روابط عمومی تیپیکو، عصر یکشنبه 16 مهر ماه 1402، دکتر عبدالباری عمر رئیس سازمان غذا و داروی افغانستان و هیئت همراه با حضور در هلدینگ تیپیکو، در جلسه ای با دکتر حسین عطار، سرپرست و عضو هیئت مدیره هلدینگ شرکت کردند.

دکتر عطار، ضمن خوش آمد به دکتر عبدالباری عمر و هیئت همراه، کشته شدن تعدادی از مردم افغانستان در زلزله هرات را تسلیت گفت و اعلام آمادگی گروه دارویی تامین جهت کمک به مردم زلزله زده هرات را اعلام کرد.

دکتر عطار اظهار داشت: کشور دوست و برادر افغانستان به عنوان یک کشور همزبان قرابت‌ها و اشتراکات فرهنگی فراوانی با ایران دارند و در زمینه صادرات دارو نیز این کشور در اولویت برنامه صادراتی ما قرار دارد و ما در برخی از شرکت های گروه مانند کارخانجات داروپخش بیش از 30 سال است که به افعانستان صادرات داریم.

عضو هیئت مدیره تیپیکو در ادامه ضمن معرفی این هلدینگ، اظهار کرد: هلدینگ تیپیکو بزرگترین هلدینگ دارویی ایران محسوب می شود و قدمت برخی شرکت‌های این هلدینگ به بیش از 50 سال می رسد.

دکتر عطار با اشاره به اینکه در 25 شرکت تابعه تیپیکو 150 خط دارویی فعال وجود دارد و 1250 قلم انواع محصولات نهایی و 250 ماده اولیه تولید می کنند و همچنین بیش از 10 هزار نفر نیروی متخصص فعالیت می‌کنند، افزود: ما در شرکت های تابعه براساس استاندارهای جهانی داروهای باکیفیت تولید می‌کنیم و در اختیار بازار داخلی و صادراتی قرار می‌دهیم.

دکتر عطار در ادامه درباره توانمندی واحد تحقیق و توسعه تیپیکو گفت: در سال گذشته موفق به تولید 240 محصول جدید و ارائه به بازار دارویی کشور شدیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت بالایی در بخش صادرات تیپیکو وجود دارد، گفت: صادرات به کشور افغانستان در برنامه صادراتی ما قرار دارد و مطمئن باشید موارد مدنظر شما در نظر گرفته شده و تمامی الزامات GMP در صادارت به افغانستان به صورت کامل رعایت خواهد شد.

سرپرست تیپیکو در پایان گفت: با توجه به اینکه در افغانستان 6 دانشکده داروسازی وجود دارد مجموعه تیپیکو آمادگی خود را جهت آموزش و کمک به دانشکده های داروسازی افغانستان اعلام می‌دارد.

دکتر زهرا قلن‌بر مدیرعامل داروسازی ابوریحان، دکتر محمد مسعود علیمراد مدیرعامل کارخانجات داروپخش، دکتر سامان غلامی مدیرعامل داروسازی اکسیر، مهندس امیرعلی بنایی سرپرست شرکت اوزان، دکتر رضا توکلان سرپرست معاونت امور شرکت ها و ‌مجامع، دکتر مسعود عابدینی سرپرست معاونت زنجیره تامین، دکتر آرش لطفی سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و‌توسعه راهبردی و دکتر وهاب دانشجو سرپرست مدیریت بازرسی و بررسی های ویژه مدیرعامل در این نشست حضور داشتند و در مورد موانع و مشکلات صادرات به کشور افغانستان مواردی بیان نمودند.


در ادامه این جلسه دکتر عبدالباری عمر رئیس سازمان غذا و داروی افغانستان نیز در سخنانی از ایران به عنوان کشور دوست و برادر نام برد و اظهار داشت: هم اکنون داروهای بیش از 50 شرکت داروسازی ایران در افغانستان ثبت شده است.

وی گفت: هم اکنون 80 درصد از بازار دارویی افغانستان وارداتی است و باتوجه به کیفیت داروی ایرانی مایل هستیم که شما سهم بیشتری از بازار دارویی افغانستان را داشته باشید.

دکتر عبدالباری عمر با بیان برخی مشکلات موجود در تبادلات دارویی میان دو کشور اظهار داشت: برای رفع موانع موجود از تمام ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد و از طرف ایرانی برای حضور در کشور افغانستان جهت توسعه روابط فی‌مابین و بررسی بازار دارویی این کشور دعوت به عمل می‌آوریم.

رئیس سازمان غذا و داروی افغانستان با تشریح وضعیت بازار دارویی و شرکای تجاری این کشور، ابراز امیدواری کرد تا سهم ایران از بازار دارویی افغانستان افزایش داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *