واقعیتهایی در مورد انسولین برای بیماران دیابتی

واقعیتهایی در مورد انسولین برای بیماران دیابتی
آیا پزشک شما به شما گفته است که نیاز به انسولین دارید؟ شما می خواهید آشنا شوید با اینکه انسولین چیست و چگونه استفاده می شود.
انسولین هورمونی است که قند خون را کنترل می کند.انواع زیادی از انسولین برای درمان دیابت وجود دارد که عبارتند از:
-انسولین سریع الاثر.این نوع انسولین اثرش ظرف چند دقیقه آغاز می شود و برای یکی دو ساعت هم باقی می ماند.
-انسولین رگولار یا کوتاه اثر.این نوع انسولین در حدود 30 دقیقه بعد مصرف اثرش به طور کامل شروع شده و برای 3 تا 6 ساعت اثرش طول می کشد.
-انسولین متوسط الاثر. این نوع انسولین ظرف 2 تا 4 ساعت عملکردش کامل شده و اثرش برای 18 ساعت باقی می ماند.
-انسولین طولانی اثر.این نوع می تواند برای 1 روز کامل اثرش به طول انجامد
پزشک شما می تواند بیش از یک نوع انسولین تجویز کند. شما شاید بیش از یک مرتبه در روز به انسولین نیاز داشته باشید.پزشک ؛ دوز مصرفی را در طی روز تقسیم می کند.شما همچنین ممکن است داروهای دیگری را هم مصرف کنید. پزشک شما دقیقا آنچه را که نیاز دارید به شما خواهد گفت.
چگونه باید آن را مصرف کنیم؟
چندین روش وجود دارد.شما می توانید به خودتان انسولین تزریق کنید و برای تزریق انسولین یک عدد سوزن و سرنگ مصرف می گردد.همچنین سیستم کارتریج یا سیستم های قلم ازقبل پر شده و آماده تزریق؛ انسولین استنشاقی ؛ پمپ های انسولین؛ و یک وسیله انسولین سریع عمل کننده که همچنین در دسترس است.(البته همه این انواع ذکر شده انسولین در ایران موجود نیستند)
اگر شما یک انسولین تزریقی استفاده می کنید محلی از بدن که شما تزریق را انجام می دهید یک موضوع مهم است.
شما انسولین را بطور یکنواخت دریافت می کنید زمانیکه تزریق را در ناحیه شکم انجام می دهید. محل های بعدی که تزریق می تواند انجام شود عبارتند از بازو؛ ران و باسن.
تزریق انسولین به یک موضع کلی مشابه در بدن را تبدیل به یک عادت بکنید اما محل دقیق تزریق را تغییر دهید.این کار کمک می کند که زخم های زیرپوستی در محل تزریق به حداقل برسد.
عوارض جانبی چه هستند؟
مهمترین عوارض عبارتند از:
-کاهش سطح قند خون
-افزایش وزن زمانیکه شما تازه مصرف انسولین را شروع می کنید
- تورم یا زخم در محلی که شما مجبورید تزریق انسولین زیادی انجام بدهید
-خارش و حساسیت در محل تزریق یا در تمام بدن (نادر)
- در بیمارانی که انسولین استنشاقی استفاده می کنند این احتمال وجود دارد که در بیماران مبتلا به آسم یا بیماری ریه (COPD) ؛ ریه ها به طور ناگهانی دچار تنگی بشوند.
چگونه انسولین را ذخیره و نگهداری کنیم؟
برای قلم های انسولین دستورالعمل نگهداری را از بروشور داخل بسته بندی چک کنید. همیشه ظرف انسولین خود را چک کنید.فرم سریع الاثر؛ کوتاه اثر و انواع خاصی از طولانی اثرها باید شفاف باشند.
فرم های دیگر از انسولین های تزریقی باید کدر به نظر بیایند اما حاوی توده و ذرات نباشد.
اگر شما انسولین استنشاقی مصرف می کنید؛آن را بر اساس دستورالعمل داخل بسته بندی نگهداری نمائید.
چه زمانی باید انسولین را مصرف کنیم؟
از توصیه های پزشک خود پیروی کنید.مدت زمان بین تزریق انسولین و وعده های غذایی؛ بسیار وابسته است به نوع انسولینی که شما استفاده می کنید.به طور مثال اگر شما نوع سریع الاثر را استفاده می کنید؛شما محتملا آن را 10 دقیقه قبل از خوردن وعده غذایی مصرف می کنید یا آن را همراه غذا استفاده می کنید.
اگر شما انسولین کوتاه اثر یا متوسط الاثر مصرف می کنید؛ به طور کلی بهتر است آن را نیم ساعت قبل از وعده غذاییتان استفاده کنید یا در زمان خواب.اگر شما انسولین را نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید؛غذای شما جذب می شود همان زمانیکه انسولین عملش را در بدن آغاز می کند.این باعث می شود که از واکنش افت قندخون جلوگیری شود.
(لازم به ذکر است اطلاعات فوق صرفا راهنمایی های عمومی است و شما باید دارو را برمبنای دستورالعمل داخل جعبه نگهداری کرده و صرفا بر طبق دستور پزشک یا داروساز خود مصرف کنید)
منبع: سایت WEBMD

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066