مکمل جین سینگ

مکمل جین سینگ
انواع مختلفی از ریشه جین سینگ بخاطر اثرات درمانی اش برای قرن ها در آسیا و آمریکای شمالی استفاده می شده است. جین سینگ یکی از معروفترین داروهای گیاهی در جهان می باشد.
چرا مردم جین سینگ مصرف می کنند؟
جین سینگ به طور سنتی برای برخی از بیماری ها استفاده می شده است.با وجود این؛ مزایای استفاده از این گیاه برای بسیاری از آن بیماری ها به طور جدی مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته است.
دو نوع جین سینگ وجود دارد:
جین سینگ آسیایی یا کره ای( panax ginseng ) و جین سینگ آمریکایی(panax guinguefolius).
.تحقیقات نشان داده است که انواع مختلف جین سینگ؛ مزایای مختلفی دارند
در طب سنتی چینی اینگونه مطرح شده است که جین سینگ آمریکایی خاصیت تحریک کنندگی کمتری نسبت به انواع آسیایی دارد.
اگرچه بسیاری از گیاهان جین سینگ نامیده می شوند ( شبیه eleuthero یا Siberian ginesing)؛
ولی آنها حاوی ماده موثره ginsenosides نمی باشند.
برخی تحقیقات نشان داده است که جین سینگ می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. شواهدی وجود دارد که یک نوع خاص از عصاره جین سینگ آمریکایی می تواند دفعات وشدت ابتلا به سرماخوردگی را در بزرگسالان را کاهش دهد.
چندین تحقیق همچنین نشان داده است که جین سینگ امکان دارد سطح فشار خون را کاهش دهد.
اخیرا شواهدی به دست آمده است که جین سینگ به طور موقتی و معتدل تمرکز و یادگیری را افزایش می دهد.
در برخی تحقیقات در مورد کارآیی ذهنی؛ جین سینگ همراه با جینکو ترکیب شده است. در حالیکه این تحقیقات کنجکاوی برانگیز هستند؛ بسیاری متخصصین احساس می کنند که ما به شواهد بیشتری نیاز داریم.
در مورد جین سینگ همچنین تحقیقاتی شده است که باعث افزایش خلق و قدرت تحمل می شود و همچنین (به عنوان کمکی)در درمان سرطان ؛ بیماری های قلبی؛ خستگی؛ مشکلات نعوظ در اقایان؛ هپاتیت سی؛ پرفشاری خون؛ علائم یائسگی و دیگر موارد کارآیی دارد.با اینکه برخی از این موارد استفاده امیدوار کننده می باشند شواهد قطعی موجود نمی باشد.
شما چه مقدار جین سینگ باید مصرف کنید؟
دوز استاندارد جین سینگ برای شرایط مختلف تثبیت شده نیست.کیفیت و مواد موثره موجود در مکمل ها می تواند از یک تولید کننده به یک تولیدکننده دیگر بسیار متفاوت باشد. این باعث می شود که تثبیت یک دوز استاندارد بسیار مشکل باشد.غالبا جین سینگ از کمپانی های مشهور خریداری می شود؛ زیرا یک ریشه گران قیمت است و این ریسک وجود دارد که کارخانه های بدنام؛ جین سینگ تقلبی را بفروشند و یا آنچه را که می فروشند با غلظتی کمتر از میزانی باشد که روی ظرف آن اعلام شده است.
آیا شما می توانید جین سینگ طبیعی را از غذاها دریافت کنید؟
غذای طبیعی که منبع جین سینگ باشد وجود ندارد.جین سینگ گاهی اوقات به نوشیدنی های انرژی زا و یا غذاها اضافه می شود.
خطرات مصرف جین سینگ چیست؟
عوارض جین سینگ معمولا خفیف است.از آنجائیکه جین سینگ می تواند به عنوان یک محرک در برخی افراد عمل کند؛ عصبی شدن و بیخوابی در اثر مصرف آن گزارش شده است.مصرف طولانی مدت یا دوز بالای جین سینگ می توانند باعث سردرد؛ سرگیجه ؛ ناراحتی معده و دیگر عوارض گردد.خانم هایی که به طور منظم جین سینگ مصرف می کنند می توانند تغییراتی در قاعدگی را تجربه کنند.همچنین گزارش هایی در مورد واکنش حساسیتی به جین سینگ وجود دارد.
تداخلات:
از آنجاکه جین سینگ می تواند بر سطح قند خون موثر باشد افرادیکه داروهای دیابت مصرف می کنند نباید بدون صحبت با پزشکشان جین سینگ استفاده کنند. جین سینگ می تواند تداخل پیدا کند با وارفارین و با برخی داروهایی که برای افسردگی استفاده می شوند.
اگر هر نوع دارویی استفاده می کنید قبل از مصرف جین سینگ با پزشک(یا داروسازتان) مشورت کنید.
کافئین می تواند اثرات تحریک کنندگی جین سینگ را تقویت کند.
خطرات:
برای جلوگیری از عوارض جانبی جین سینگ بهتر است برای بیشتر از 3 ماه پشت سر هم مصرف نشود یا گاهی فقط برای چند هفته در یک نوبت مصرف شود.بعد از یک وقفه یا استراحت ؛پزشک شما می تواند توصیه کند که شما دوباره مصرف آن را شروع کنید برای چند هفته یا چند ماه دیگر.
به علت نبود شواهد در مورد سلامت این مکمل؛ جین سینگ برای کودکان یا زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.
برگرفته از webmd
مطالب فارسی داخل پرانتز توسط مترجم اضافه شده است.

 

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066