مضرات چاقی؛

مضرات چاقی؛
چاقي يكي از معضلات مهم بهداشتي در سراسر جهان و از جمله در كشور ما محسوب مي شود . تحقيقات اخير نشان داده اند كه شيوع چاقي و اضافه وزن به ميزان هشداردهنده اي رو به افزايش است . اين افزايش هم در كشور هاي در حال توسعه و هم كشورهاي توسعه يافته مشاهده مي شود.
افزايش وزن و چاقي به عنوان دومين عامل قابل پيشگيري از مرگ )بعد از سيگار( معرفي شده است و وضعيت آن در جامعه رابطه ي معني داري با سطح سلامت آن جامعه دارد . در سال هاي اخير شيوع آن رو به افزايش است و استفاده از كلمه «Globesity» در بعضي از گزارش ها نشان گر شدت وخامت اين مشكل، در سطح جهاني است.
براساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۰۵ از سوي سازمان جهاني بهداشت،۱ ميليارد بزرگسال (بالاي ۱۵ سال) در جهان اضافه وزن دارند وحداقل ۴۰۰ ميليون نفراز آنان به طور باليني، چاق هستند وانتظار مي رود در سال ۲۰۱۵ اين رقم به 3/2 ميليارد نفر - بزرگسال با اضافه وزن و ۷۰۰ ميليون فرد چاق برسد .
در تهران نيز حدود 50 درصد مردان و 61 درصد زنان داراي مشكل اضافه وزن و چاقي هستند.
با بررسي هايي كه بر روي افراد بالاي 50 سال در سطح تهران انجام شد. نشان داد 1/44% مبتلا به اضافه وزن و 2/29% مبتلا به چاقي هستند.
در مطالعه اي ديگري كه انجام شد نشان داد بيشترين شيوع اضافه وزن از سن 24 سالگي و چاقي در سن 25 سالگي شروع خواهد شد.
علل چاقی:
الف) فشارهاي دروني، استرسها و افسردگيها
ب) بيماريهايي ازقبيل : كم‌كاري تيروئيد، اختلالات هيپوتالاموس و ...
ج) مصرف بعضي داروها مثل داروهاي ضد بارداري، ضدافسردگي و ضداضطراب و كورتون‌ها
د) اختلال تغذيه‌اي (دريافت بيشتر انرژي و كمي فعاليت)
ه) ژنتيك: 30% علت چاقيها را شامل مي‌شود.
از تمامي اين عوامل اختلال تغذيه‌اي و يا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذايي از همه مهمتر است، بطوريكه اگر شخصي علاوه بر نياز روزانه‌اش هر روز يك نان سوخاري (كه بسيار كالري كمي دارد) اضافه بخورد، بعد از 20 سال پانزده كيلوگرم اضافه‌وزن پيدا خواهد كرد .
پژوهش هاي انجام شده در خصوص اضافه وزن
تحقیقاتی که طی 4 سال انجام گرفت، نشان داد وقتیBMI افراد بالاتر از 28برسد، دو برابر بیشتر به عوارض ناتوانی در حرکت و درد در اندام ها مبتلا می شوند.
همچنین مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، نشانگر کاهش سطح ایمنی و کاهش مقاومت در برابر عفونت در حیوانات چاق است.
پژوهش هایی که در مورد انسان انجام گرفته، نشان می دهد که افزایش بروز سرطان با چاقی ارتباط مستقیم دارد.
از دیگر عوارض چاقی می توان به سکته های مغزی، توقف تنفس در خواب، بیماری کبد چرب و بیماری عروق کرونر اشاره کرد.

عوارض چاقي:
- پُر فشاری خون
هرچه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می شود. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط جریان خون تأمین شود.
هر چه نیاز به اکسیژن و مواد مغذی بیشتر شود، حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می شود، افزایش می یابد و هر چه حرکت خون در سیستم گردش خون بیشتر شود، فشار بیشتری بر دیواره ی سرخرگ های شما وارد می شود.
علاوه بر این، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون می گردد که این هورمون علاوه بر کنترل قند خون، باعث نگه داشتن آب و نمک در رگ ها می شود که این خود باعث افزایش حجم خون می گردد.
همچنین چاقی باعث افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابجایی خون می شود که تمام این عوامل باعث پرفشاری خون می گردد.

- دیابت
چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع 2 می باشد، زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می شود. لذا این هورمون نمی تواند با مقادیر نرمال قبلی، وظیفه ی خود را که کنترل قند خون است، به درستی انجام دهد و قند خون بالا می رود که خود یکی از عوامل مهم خطر برای سلامتی فرد است.

- اختلال در چربی های خون
رژیم های غذایی که دارای مقدار زیادی چربی های اشباع شده مثل گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده هستند، می توانند علاوه بر ایجاد چاقی باعث بالا رفتن کلسترول بد خون (LDL) شوند. چاقی همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون (HDL) و بالا رفتن سطح تری گلیسیرید خون می شود.
تری گلیسیریدها بیشترین میزان چربی در غذاهای شما و همچنین بیشترین درصد چربی در بدن شما را شامل می شوند، و در طولانی مدت اختلال در سطح چربی های خون، باعث تصلب شرائین می شود، زیرا چربی های اضافه در جدار رگ ها رسوب می کنند. تصلب شرائین خود باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته ی مغزی می شود.

- بیماری عروق کرونر
این بیماری یکی از اشکال بیماری های قلبی–عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ های کرونر(سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند) ایجاد می شود. پس از مدتی، رسوب این چربی ها باعث تنگ تر شدن دیواره ی داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می رسد. کاهش خون رسانی به قلب، باعث آنژین صدری (درد قفسه ی سینه) می شود. انسداد کامل عروق قلبی می تواند باعث سکته ی قلبی شود.

- سکته ی مغزی
چاقی باعث تصلب شرائین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می شود که می تواند سرخرگ های مغزی را نیز درگیر کند و باعث تنگ شدن عروق مغزی شود. حالا اگر لخته ی خونی در این عروق باریک ایجاد شود، می تواند به طور ناگهانی باعث انسداد جریان خون به منطقه ای از مغز شما شده و منجر به سکته ی مغزی گردد.

- سایش مفاصل (استئوآرتریت)
در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل (خصوصاً مفاصل زانو، ران و مهره های پایین کمری)، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ایجاد درد مفصل و سفتی آنها می شود.

- توقف تنفس در خواب
توقف تنفس در خواب، خصوصاً در افراد چاقی که زیاد خور خور می کنند، دیده می شود.
این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت می زنند.
تحقیقات نشان داده، بیشتر افرادی که دچار وقفه ی تنفسی در خواب می شوند، دارای اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند.

- سرطان
انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه ی صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون، رکتوم و پروستات هستند.

- بیماری کبد چرب
در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می شود که این تجمع چربی در کبد، می تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود،

- بیماری کیسه ی صفرا
به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه ی صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه ی صفرا شود.
WWW.BPUMS.COM

 

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066