دیابت نوع 2 در کودکان

دیابت نوع 2 در کودکان
دیابت نوع 2 یک بیماری مادام العمر بوده و زمانی ایجاد می شود که پانکراس نمی تواند به مقدار کافی انسولین تولید کند یا زمانیکه بافتهای بدن نمی توانند به طورکامل از انسولین ترشحی استفاده کنند. انسولین هورمونی است که کمک می کند سلولهای بدن از قند (گلوکز) برای تولید انرژی استفاده کنند. انسولین همچنین کمک می کند که بدن ؛ انرژی اضافه را در ماهیچه ؛ بافت چربی و سلولهای کبد ذخیره کند.
بدون انسولین؛ قند نمی تواند وارد سلولها شده و وظایف خود را انجام دهد.در عوض قند در خون می ماند واین می تواند سبب افزایش قند خون شود. به یک فرد؛ بیمار دیابتی گفته می شود زمانیکه سطح قند خون برای مدتی طولانی بالاتر از حد استاندارد باشد.
اکثر اوقات قند خون بالا می تواند سبب مشکلاتی در چشم ها؛قلب ؛ عروق خونی؛ سیستم اعصاب و کلیه ها شود.قند بالای خون همچنین سبب می شود شخص مستعد ابتلا به بیماریهای جدی یا عفونت گردد.
درگذشته پزشکان باور داشتند که دیابت نوع 2 ؛ بیماری مربوط به بزرگسالان ودیابت نوع 1 مخصوص کودکان است.اما اکنون بسیاری از کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 شناسایی شده اند.
اطلاع یافتن از اینکه کودک شما به دیابت مبتلا شده است می تواند ترسناک باشد.اما فرزند شما می تواند مدت زمان زیادی زندگی سالمی را داشته باشد با آموختن نحوه اداره کردن و کنترل این بیماری.
پزشکان نمی دانند چه چیزی دقیقا سبب دیابت می شود.متخصصین باور دارند که ریسک های اصلی در ابتلای کودکان به دیابت نوع 2 عبارتند از:
- اضافه وزن
- انجام ندادن فعالیت های فیزیکی به مقدار کافی
- داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری
همچنین هورمونهای ترشح شده در سنین نوجوانی (بلوغ)می تواند سبب شود؛ بدن سخت تر از حالت معمول از انسولین بصورت صحیح استفاده کند. این مشکل ؛Insulin resistance (مقاومت به انسولین) نامیده می شود که می تواند منجر به دیابت گردد.
بیشتر کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 در مراحل ابتدایی نشانه های زیادی ندارند.اگر نشانه های داشته باشند معمولا خیلی ملایمند و می تواند شامل موارد زیر باشد:
1- پرادراری (افزایش دفع ادرار نسبت به قبل)
2-کمی بیشتر از حالت نرمال احساس تشنگی کردن
3-از دست دادن مقدار کمی از وزن بدن بدون دلیل واضح

برگرفته از سایت Webmd

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066