دیابت نوع 1 در کودکان

دیابت نوع 1 در کودکان
دیابت نوع 1 زمانی ایجاد می شود که پانکراس تولید انسولین را متوقف می کند.بدن شما نیاز به انسولین دارد تا اجازه دهد قند از خون به داخل سلولهای بدن منتقل ؛ و در آنجا برای تولید انرژی استفاده شده ویا برای مصرف در آینده ذخیره گردد.
بدون انسولین؛ قند نمی تواند وارد سلولها شده و وظیفه خود را انجام دهد؛ در عوض در خون باقی مانده و سبب افزایش سطح قند خون می شود. یک فرد زمانی به دیابت مبتلا می شود که سطح خون او خیلی بالا باشد.
فرزند شما می تواند زندگی طولانی و سالمی داشته باشد بوسیله آموزش نحوه کنترل و مدیریت بیماری. این روند؛ بخش عمده ای از زندگی فرزند شما را شامل می شود.
شما نقش مهمی بازی می کنید برای اینکه فرزندتان را در کنترل دیابت مورد حمایت قرار دهید.اجازه دهید فرزندتان به میزان زیادی از مراقبتهای ممکن را انجام دهد؛ و شما حمایت وراهنمایی های لازم رادر اختیار او قرار دهید.
کلید کنترل دیابت عبارت است از نگه داشتن سطح قند خون در یک رنج هدف(میزان نرمال).برای انجام این کار فرزند شما باید انسولین مصرف کند؛تمرین های ورزشی انجام دهد و مقدار یکنواختی از کربوهیدرات در وعده های غذایی مصرف کند.بخش دیگری از فعالیت های معمول روزانه فرزند شما عبارتست ازچک کردن سطح قند خون در زمان های مشخص همراه مشاوره با پزشک.
تعداد زیادی از اشخاص مبتلا به دیابت احتمالا دچار مشکلاتی می شوند مثل مشکلات بینایی؛ قلبی عروقی؛سیستم اعصاب وکلیه.برای کودکان مناسب است که در دوران کودکی در برابر این مشکلات محافظت گردند.اما اگر کودک شما بتواند سطح قند خون خود را هر روز کنترل کند به پیشگیری از این مشکلات در آینده کمک می شود.
حتی زمانیکه شما مراقبت های لازم را انجام می دهید و تمام توصیه های صحیح را اجرا می کنید هم فرزند شما ممکن است مشکلات ناشی از افزایش یا کاهش قند خون را داشته باشد. به کودک خود بیاموزید مراقب نشانه های ناشی از افزایش یا کاهش قند خون باشد و بداند که در زمان وقوع آن چه اقداماتی را انجام دهد.
-نشانه های افت قند خون :اگر فرزند شما دچار افت قند خون شود؛ مقدار زیادی عرق می کند؛ احساس ضعف ؛ لرزش یا گرسنگی می کند. اما نشانه های فرزند شما می تواند متفاوت باشد. اختلاف سطح قند خون می تواند به سرعت اتفاق بیفتد.یک شخص می تواند دچار افت قند خون شود؛ چند دقیقه بعد از ورزش یا بعد از تزریق انسولین بدون مصرف غذای کافی.
-نشانه های افزایش قند خون:اگر کودک شما دچار افزایش قند خون شود ؛ می تواند بسیار تشنه یا گرسنه شود ؛ دچار تکرر ادرار گردد یا تاری دید پیدا کند. افزایش قند خون می تواند به آهستگی ؛ ظرف چند ساعت یا چند روز ایجاد شود

منبع : سایت webmd

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066