بررسی کودکان اتیسم و اثر آن روی مغز

بررسی کودکان اتیسم و اثر آن روی مغز
محققان پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی متشکل از دکتر حمیدرضا پور اعتماد , ریییس پژوهشکده و تیم همراه وی دکتر کوروش پرند و دکتر جمال امانی راد در طرحی که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد شناسایی کودکان اتیستیک، مدت زمان آن و اثر آن بر مغز از طریق تحلیل ساختار پلک زدن و هیجانات چهره را بررسی کردند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی با عنوان " معرفی یک مدل محاسباتی دقیق برای تشخیص کودکان اتیستیک: رویکردی مبتنی بر پردازش تصویر و جبر خطی" توسط محققان دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده است تا با کمک آن تشخیص الگو و شناسایی کودکان اتیستیک از روی پلک زدن و هیجانات چهره مشخص شود.
اتیسم یکی از بیماری‌های جدی گروه بیماری‌های رشدی اختلالات است که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از 3 سالگی) ظاهر می‌شود. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع آن برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می‌گذارد. به‌ نظر می‌رسدكه يك اختلال در سيستم عصبی كه باعث عدم عملكرد صحيح مغز می شود در ايجاد اين بيماری مؤثر است. هرچند درمان و شفای کاملی برای درمان اتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و به موقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می‌کند.
اين اختلال در بيماران اتيستيك باعث مي‌شود كه مغز نتواند در زمينه رفتارهای اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی به درستی عمل كند. كودكان و بزرگسالان اتيستيك در زمينه ارتباط كلامی و غير كلامی، رفتارهای اجتماعی، فعاليت‌های سرگرم كننده و بازی دارای مشكل هستند. اتيسم يكي از پنج بيماری است كه در مجموع به آنها " اختلالات نافذ رشد" يا به اختصار "پي دی دی " مي‌گويند. اين پنج بيماری عبارتند از : اتيسم، اختلال آسپرگر، اختلال عدم تمركز دوران كودكی ، اختلال رِت ، و اختلالات نافذ رشد كه با معيارهای بيماری‌های ذكر شده مطابقت ندارند.
علایم و نشانه‌های اتیسم بیشتر اوقات قبل از سن 3 سالگی شروع به ظهور می‌کنند. در اوایل والدین کودک مبتلا به اتیسم متوجه می‌شوند که کودک آنها شروع به صحبت کردن نکرده و مانند سایر کودکان هم سنش رفتار نمی‌کند. اما اینکه کودک مانند سایر کودکان و در سن آنها شروع به صحبت کرده و بعد مهارت‌های کلامی خود را از دست دهد، نیز ممکن است رخ دهد. کودکان مبتلا به اتیسم در رفتار با دیگران مشکل دارند. زمانی‌که این کودکان بزرگتر می‌شوند بعضی از آنها ممکن است بیشتر علاقه ارتباط با دیگران داشته و کم‌تر دچار پریشانی شوند. بعضی دیگر تقریبا سبک زندگی نزدیک به سبک زندگی سالم و عادی دارند. با این‌حال سایر این کودکان بازهم در مهارت‌های زبانی و اجتماعی دچار مشکل بوده و دوران نوجوانی و بلوغشان بیماری آنها را شدیدتر می کند.
اغلب کودکان مبتلا به اتیسم در یادگیری علم و مهارت کند بوده و بعضی از آنها نشانه‌هایی از هوش پایین را نشان می‌دهند. سایر کودکان مبتلا به اتیسم در یادگیری مشکلی نداشته اما ممکن است در ارتباط اجتماعی، کلامی و زندگی طبیعی مشکل داشته باشند. تعدا کمی از کودکان مبتلا به اتیسم توانایی‌های بالایی داشته و مهارت‌های مثال زدنی در بعضی از مهارت‌های خاص هم‌چون هنر، موسیقی و یا ریاضی از خود نشان می‌دهند.
بنابراین در طرحی که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد شناسایی کودکان اتیستیک و مدت زمان آن و اثر آن بر مغز از طریق تحلیلی ساختار پلک زدن و هیجانات چهره مد نظر قرار گرفت. زیرا با تصویربرداری و تحلیلی چشم می‌توان انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های شناختی مانند عدم تمرکز و ضعف حافظه را شناسایی کرد. در نتیجه در این مدل می توان درصد در معرض قرارگرفتن کودکان سالم را پیش‌بینی و پیشگیری و راه حل درمان را ارائه کرد. علاوه بر این برای بیماران مبتلا نیز می‌توان درصد پیشرفت بر سایر اندام‌ها و توانایی‌های مغزی را نیز تخمین زد و برای هر یک راه درمان مناسب را پیشنهاد داد.
همچنین با این مدل می توان در طول درمان از درصد بهبود شخص از طریق معاینه توسط رایانه و سیستم هوشمند که در این طرح پیشنهاد می‌شود استفاده کرد.

 

 

 

تماس با کارخانه و دفترمرکزی داروسازی اکسیر

دفتر مرکزی :  تهران ، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج - خیابان داروپخش - درب شماره 2 - شرکت داروسازی اکسیر 

تلفن :   44992677- 4983395       فکس : 44984695

 

 کارخانه : بروجرد، کیلومتر 2 جاده کمربندی 

تلفن :      49- 42600048 066         فکس : 42606022 066